Naturalne świece sojowe – pachnące i bezpieczne

Świece sojowe zapachowe

Naturalne świece sojowe – pachnące i bezpieczne

Świece sojowe w ostatnich latach zyskały niemałą popularność, a to za sprawą eko trendów, które w kolejnych dziedzinach życia uświadamiają konsumentów o szkodliwości wielu substancji, które nas otaczają. Jak się je tworzy? Czym się różnią od tradycyjnych świec parafinowych? Dlaczego są bezpieczniejsze? 

Czym są świece sojowe? 

Świece sojowe są z zasady podobne do tych tradycyjnych, z tym, że materiał użyty do ich produkcji jest woskiem naturalnym. W większości przypadków jest to wosk sojowy, który pozyskuje się z tłoczonych ziaren soi. Jest on więc produktem w pełni naturalnym, z reguły nie powinien zawierać w sobie sztucznych dodatków i ulepszaczy. Warto jednak być uważnym i dokładnie przeczytać opis świecy sojowej, którą wybieramy, by mieć pewność, że jest taka jak powinna – czysta w składzie. Świece sojowe mogą mieć oczywiście zapachy, w tym celu dodaje się do nich naturalne olejki eteryczne. Dzięki temu możemy w pełni cieszyć się naturalnym produktem. 

Proces powstawania

Proces powstawania świec sojowych jest dość prosty, dlatego wiele osób decyduje się również na samodzielnie ich wykonanie w domu. Jednak aby przedstawić proces od samego początku, powiedzmy jak powstaje surowiec. Ziarna soi po zbiorze są oczyszczane, a następnie rozgniecione, tak, by pozyskać z nich olej. Następnie olej ten poddaje się procesowi uwodorowienia, który ma na celu doprowadzeniu go do formy stałej – czyli wosku sojowego. Następnym etapem jest tworzenie świecy. Wosk należy podgrzać na tyle, aby przeszedł w formę płynną. Do stworzenia świecy potrzebny będzie również bawełniany lub drewniany knot, szklany pojemnik lub słoiczek oraz dowolnie wybrane olejki eteryczne. Na dnie pojemniczka mocuje się knot – ma on zwykle specjalne metalowe zakończenie, które utrzymuje go w pionie. Do rozgrzanego wosku dodaje się wybrany zapach, a następnie wlewa się odpowiednią ilość do słoiczka. Na tym etapie można również dodać do świecy dodatki w postaci suszonych kwiatów lub innych naturalnych ozdób. Po pełnym zastygnięciu świeca jest gotowa do użytku. Warto zaznaczyć, że świece sojowe z natury nie będą miały idealnie gładkiej powierzchni, szczególnie te wytwarzane ręcznie. 

Wosk sojowy do robienia świec sojowych

Jakie zapachy świec można otrzymać? 

Zarówno decydując się na samodzielne wykonanie świec jak i zakup gotowych produktów, warto zwrócić uwagę na pochodzenie zapachu, który dodano. Najbardziej pożądane będą naturalne olejki eteryczne. Są one nieco droższe od olejków syntetycznych, jednak wybierając olejek naturalny zapewniamy sobie w pełni bezpieczny produkt i pełnię zapachu. Na rynku jest dostępnych wiele zapachów olejków do wyboru, jedne z najpopularniejsze to: 

 • mirra,
 • amyris,
 • paczula,
 • palmarosa, 
 • cassia, 
 • cedr, 
 • brzoza, 
 • goździk, 
 • ylang ylang, 
 • cynamon, 
 • lawenda, 
 • bergamotka, 
 • szałwia, 
 • mięta pieprzowa, 
 • eukaliptus, 
 • trawa cytrynowa, 
 • cytronella, 
 • drzewo herbaciane, 
 • mięta. 

Ilość zapachów do wyboru jest oczywiście o wiele dłuższa, a zapachy podzielone są na grupy względem temperatury zapłonu. Jest to niezwykle istotna informacja, z którą należy się zapoznać przed przystąpieniem do samodzielnego tworzenia świecy sojowej. Olejki eteryczne w kontakcie z otwartym ogniem ulegają zapłonowi, co jest istotne wyłącznie przy podgrzewaniu wosku i zasadach bezpieczeństwa. Sam gotowy produkt nie jest palny, ani niebezpieczny. Stosunek ilości dodanego olejku do wosku jest niewielki, a umiejętne wykonanie świecy nie powinno spowodować nieprzyjemnych niespodzianek. Kluczowe jest dodawanie odpowiedniej ilości olejku do wosku, a następnie dokładnie mieszanie go przez ok 2 minuty. 

Do czego można używać świec sojowych? 

Świece sojowe mają przede wszystkim za zadanie otoczyć pomieszczenie przyjemną wonią zapachu oraz nadaniu atmosfery relaksu. Świece sojowe mogą świetnie poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem dymu papierosowego. Ręcznie wykonywane świece są doskonałym pomysłem na prezent. Idealnie sprawdzą się również w przypadku alergików, świece sojowe nie wydzielają toksycznych substancji, zapach z nich jest subtelny i nie podrażnia dróg oddechowych. Jednym z zastosowań świec sojowych jest również masaż. W tym wypadku należy wybierać świece o niskiej temperaturze topnienia. Świec sojowych można używać bezpiecznie niemalże w każdej przestrzeni. Odpowiednio używane idealnie nadadzą się do używania w domu, na tarasie – mogą odstraszać owady czy w pracy. 

Świece sojowe jako dekoracja w salonie

Jak używać świec sojowych, by cieszyć się nimi na dłużej? 

Świece sojowe różnią się od świec parafinowych sposobem wypalania oraz trwałością. Są zdecydowanie bardziej wydajne, a przy zachowaniu czasu palenia nie tworzy się tunel, a świeca wypala się równomiernie. Przy pierwszorazowym użyciu świecy sojowej warto zachować czas od 2 do 4 godzin czasu palenia. Pozwoli to na równomiernie ogrzanie górnej warstwy świecy. Świec sojowych nie należy też umieszczać w pobliżu otwartego okna oraz wypalać ich do zupełnego końca. Wypalenie się świecy do końca może spowodować pęknięcie słoiczka. Aby na długo cieszyć się świecą sojową, warto pilnować, aby czas jednorazowe palenia nie przekroczył 4 godzin. W przypadku świec z drewnianym knotem, należy pamiętać o jego przycinaniu – po ostygnięciu lub bezpośrednio przed użyciem o ok 5mm. Zabieg ten zapobiegnie nadmiernemu dymieniu się. Świece sojowe z drewnianym knotem należy również gasić, odcinając dopływ tlenu – np. zamykając ją dołączoną pokrywką. 

Świeca sojowa jest produktem bezpiecznym i naturalnym, nadaje się dla każdego, nawet alergika. Napełni pomieszczenie delikatnym zapachem i wprawi w lepszy nastrój. Świece sojowe może wykonać każdy, wystarczy zapoznać się z dokładnymi instrukcjami oraz zaopatrzyć się w potrzebne materiały. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top